Partners in Learning 2012 - best off third day

Agenda Overview

 


    Auditorium I Auditorium II Auditorium III
Room 2 (1st Floor)
Room 1 School Room
Auditorium 3
Exhibition Area
(Foyer 1)
    Workshops Workshops Workshops Judges Room School Track Exhibition Area
    19th March 2012
08h30              
09h00              
09h30         Workshop - New Judges    
10h00            
10h30            
11h00         COFFEE BREAK    
11h30         Workshop - New Judges    
12h00       CEE Pil Meeting    
12h30          
13h00       LUNCH    
13h30       Workshop
All Judges
   
14h00          
14h30          
15h00         Exhibition Set Up
15h30   COFFEE BREAK
16h00   Speakers Training Speakers Training CEE Pil Meeting Workshop
All Judges
Speakers Training
16h30  
17h00  
17h30  
18h00   Welcome reception (Tivoli Oriente)
18h30  
19h00              
19h30     Individual Dinners Judges Dinner (Tivoli Avenida)    
       



    Auditorium I Auditorium II Auditorium III
Room 2 (1st Floor)
Room 1 School Room
Auditorium 3
Exhibition Area
(Foyer 1)
    Workshops Workshops Workshops Judges Room School Track Exhibition Area
(Foyer 1)
    20th March 2012
08h30   Welcome Speaches
GM & MoE
09h00  
09h30   KeyNote
(Anthony Salcito)
10h00  
10h30   COFFEE BREAK
11h00           What is an Innovative School Exhibition Judging
11h30          
12h00           Q&A
12h30   LUNCH
13h00  
13h30           Sharing School True Innovation Exhibition Judging
14h00   1:1 Netbook Study (RiinaVuorikar) SHOUT
(Mandeep Atwal)
Digital Natives (KrestenThorndahl) Choice of workshops  
14h30   Innovative Teaching (Kirsten Panton) Digital Natives (KrestenThorndahl) Engaging Students (Gareth Ritter) Introduction Innovative Schools Program  
15h00   1:1 Netbook Study (RiinaVuorikar) Engaging Students (Gareth Ritter) SHOUT
(Mandeep Atwal)
 
15h30   COFFEE BREAK
16h00   Keynote TAUS
(K Weatherby, OECD)
Judges
Feedback Session
European schools sharing experience  
16h30    
17h00   Workshop Plenary
(Stuart & Benjamin)
     
17h30        
18h00              
18h30              
19h00              
19h30     Individual Dinners   Country Dinners Individual Dinners  
       



    Auditorium I Auditorium II Auditorium III
Room 2 (1st Floor)
Room 1 School Room
Auditorium 3
Exhibition Area
(Foyer 1)
    Workshops Workshops Workshops Judges Room School Track Exhibition Area
(Foyer 1)
    21st March 2012
08h30   KeyNote
(Bruce Dixon)
09h00  
09h30   KeyNote
(Arnesen & Brancoft)
10h00  
10h30   COFFEE BREAK
11h00           Windows in the Classroom Exhibition Judging
11h30          
12h00           Visiting exhibition
12h30   LUNCH
13h00  
13h30           Meeting up Exhibition Judging
14h00   School Visit
14h30  
15h00  
15h30  
16h00  
16h30  
17h00              
17h30              
18h00              
18h30              
19h00              
19h30   Regional Dinner
 



    Auditorium I Auditorium II Auditorium III
Room 2 (1st Floor)
Room 1 School Room
Auditorium 3
Exhibition Area
(Foyer 1)
    Workshops Workshops Workshops Judges Room School Track Exhibition Area
(Foyer 1)
    22nd March 2012
08h30   Good Morning PIL APAC (Kirsten Panton)
09h00   Visit to Lisbon
(Learning Excursions)
ELB Visit to Lisbon
(Learning Excursions)
09h30  
10h00  
10h30  
11h00   COFFEE BREAK
11h30   ELB
12h00  
12h30  
13h00   LUNCH
13h30  
14h00     ELB   Judges Evaluation Session Finalization of Presentations Final Educators' Exhibition Viewing
14h30      
15h00   Closing Keynote
Rui Lima (Former Winner)
  Sharing of presentations
8 x 5 minutes
 
15h30      
16h00   COFFEE BREAK
16h30     ELB   Judges
Feedback Session
Final session wrap-up  
17h00          
17h30              
18h00              
18h30              
19h00              
19h30   Closing Dinner
 

Attachments

Agenda overview
PDF | 295.00 KBytes
Go Back Print
2011 © MICROSOFT ‐ All Rights Reserved
Last update 2012-04-10